Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’ndan İBB’nin savlarına cevap

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, eski Abdi İpekçi Spor Salonu yerine İstanbul’a yapılacak spor tesisiyle ilgili, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB) projeyi durdurma, mühürleme yahut cezai süreçlerinin vazifesi berbata kullanma ve kamu ziyanı teşkil edecek bir uygulama olduğunu açıkladı.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve TOKİ eliyle İstanbul’a kazandırılacak, her yıl 1 milyondan fazla gencin spor yapacağı Basketbol Gelişim Merkezine ait İstanbul Büyükşehir Belediyesince kamuoyunu aldatıcı ve aldatıcı bilgiler verildiği söz edildi.

Abdi İpekçi Spor Salonunun 1989’da açıldığı hatırlatılan açıklamada, salonun gerek fiziki yetersizliği, gerekse İstanbul’da artan milletlerarası spor karşılaşmaları nedeniyle yenisi inşa edilmek üzere dönüşüme tabi tutulduğu belirtildi.

“Türkiye’nin basketbol üssü” olacak

Açıklamada, 22 bin metrekare yeşil alanı, 10 bin seyirci kapasitesi, ulusal kadro idman alanı ve basketbol müzesi ile yeni Abdi İpekçi Spor Kompleksinin Türkiye’nin basketbol üssü olacağı vurgulandı.

“Para cezasının hukuksal desteği yok”

Zeytinburnu Belediyesince 27 Ocak 2022 tarih ve 3460 sayılı yapı ruhsatı düzenlenerek, işin imal sürecinin başlatıldığı aktarılan açıklamada, TOKİ’nin, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin projeye karşı yaptığı hukuksuz cezai sürece dair itirazını İstanbul Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Vilayet Müdürlüğüne sunduğu kaydedildi.

İl Müdürlüğünce, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığının ruhsat iptaline yönelik sürecinin durdurulduğu, Zeytinburnu Belediyesince düzenlenen yapı ruhsatı doğrultusunda iş ve süreçlerin devam edilmesi kararı verildiği belirtilen açıklamada, şöyle denildi:

Bu açıdan İstanbul Büyükşehir Belediyesince kelam konusu iş kapsamında düzenlenen para cezası sürecinin hiçbir türel desteği yoktur, külliyen kamuoyunu yanıltmak üzere yapılan bir uygulamadır. Yeniden İstanbul Büyükşehir Belediyesince yapılan açıklamada söz edildiği üzere projeyle birlikte rastgele bir yeşil alanın tahrip edilmesi kelam konusu değildir. Tam tersine eski Abdi İpekçi Spor Kompleksinin yıkımından sonra niteliksiz durumda olan parselde 22 bin metrekare yeşil alan düzenlemesi yapılmaktadır. Gençlik ve Spor Bakanlığının kent ölçeğinde hizmet verecek spor tesisi faaliyetine yönelik devam eden iş kapsamında, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin projeyi durdurma, mühürleme yahut cezai süreçleri, en hafif tabirle, vazifesi berbata kullanma ve kamu ziyanı teşkil edecek bir uygulamadır. Tarihin ve milletin nezdinde en temel düstur, milletten alınan yetkiyi millet lehine, millet için kullanmaktır.


“16 milyon İstanbullu prim vermeyecektir”

Hiçbir algının hakikati gölgeleyeceğiifade edilen açıklamada, İşlemeyen paslanır, hareket etmeyen durağanlaşır, üretmeyen körelir. İstanbul Büyükşehir Belediyesi yeni salon için ayrılan yerde üzerine düşen görevleri başka tüm projelerde olduğu üzere üzerinden aylar geçmesine karşın yerine getirmemektedir, getirememektedir.denildi.

Büyükşehir Belediyesinin 68 bin metrekarelik proje alanında yalnızca 2 bin metrekarelik bir kısımda mülkiyete sahip olduğu aktarılan açıklamada, şunlar kaydedildi:

Milletimizin bizden beklentisi yapıttır. Olmaz dediğiniz kaç projelerimiz üzere Abdi İpekçi Spor Kompleksimizi milletimize armağan edeceğiz. Son 20 yılda spora ve atlete yaptığı binlerce tesislik katkıyla Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığımız, her türlü mesnetsiz tez ve palavrayla çaba edecek, Türk sporuna ve genç atletlerimize yönelik çalışmalarımızı artırmaya kararlılıkla devam edecektir. tabirleri kullanıldı.