Emisyon Ticaret Sistemi kabul edildi

İklim Değişikliği ile uğraşta kritik bir dönemeci temsil eden ve yeni bir ekonomik sistemin doğuşunun tescili olacak yeni Emisyon Ticaret Sistemi (ETS), Avrupa Parlamentosu’nda 8 Haziran’da yapılan oylamada reddedilmişti ve Etraf Komisyonu’na geri gönderilmişti. Tıpkı vakitte Toplumsal İklim Fonu ve Sonda Karbon Düzenlemesi Sistemi da geri dönmüştü. Bu hafta başında ise Komitede yapılan görüşmeler sonucunda kimi revizelerle birlikte yeni ETS üzerinde uzlaşmaya varıldı. Dün de Avrupa Parlamentosu’na sunulan düzenleme bu kere kabul edildi. Avrupa Parlamentosu ayrıyeten Toplumsal İklim Fonu ve Hudutta Karbon Düzenlemesi Sistemi ile ilgili tekliflerini de kabul etti.

NELER İÇERİYOR?

Yeni Emisyon Ticaret Sistemi ile Avrupa Kurulu tarafından teklif edilen yüzde 61 emisyon azaltım maksadı yüzde 63’e yükseltildi. Kıymetli tartışma başlıklarından fiyatsız karbon tahsisleri 2027’den başlamak üzere 2032’ye kadar kademeli olarak sonlandırılacak. Düşük emisyonlu sistemlere geçen endüstriyel şirketler ödüllendirilirken güç kontrol kuruluşlarının tavsiyelerini dinlemeyenlerin fiyatsız tahsisleri sonlandırılacak.

2024 yılından itibaren Avrupa içi tüm deniz ulaştırması ETS’nin kapsamına dahil edilecek. Avrupa dışı deniz ulaşımının ise yüzde 50’si ETS tarafından kapsanacak. 2027’den sonra AB dışındaki ülkelerin gemileri de ETS’ye tabi tutulacak. Denizcilik kesimi kapsamında ETS’den elde edilecek gelirlerin yüzde 75’i “Okyanus Fonu”na aktarılacak.

Sınırda Karbon Düzenlemesi Sistemi (SKDM) organik kimyasallar, plastikler, hidrojen, amonyak ve dolaylı emisyonları kapsayacak biçimde genişletilecek. SKDM’den elde edilecek gelirler en az gelişmiş ülkelerin yeşil dönüşümünü desteklemek için de kullanılacak.

Komisyon binalar ve karayolu nakliyeciliği için ETS-2 olarak isimlendirilen yeni bir sistem kurulmasına karar verdi. Başlangıçta yalnızca ticari bina ve araçları kapsayacak olan sistemde 2029 yılına kadar vatandaşlar muaf tutulacak.