Elinizdeki doları alacaklar! Selcoin’den balyoz tesiri yaratacak kestirimler… BDDK’dan büyük oyun

BDDK döviz satışını hızlandırmak için kredilere kimi kısıtlamalar getirirken, elinde yatırıma aracı olan döviz bulunduranlar ise yeni bir yol arayışına girdi. BDDK atağı ile doalr 16,44 düzeyine düşerken, gram altında 1000 lira altına sarkmaya başladı. Selcoin, getirilen kısıtlamanın piyasalara olan tesirini panik satışı olarak kıymetlendirdi.

BDDK’NIN ATILIMI PANİK SATICILAR İÇİN

“Piyasalar kapandıktan sonra BDDK’dan Dolar TL üzerine balyoz hareketi oldu. Altın ve dolardaki haftaki kapanış çok kıymetli. Kısa ve orta vadeli vakit ünitelerini ayırarak hareket etmek gerek. Haftalık kapanış öncesine dolar için değerli olacak. 17,20 düzeyini takip edeceğiz. Pazartesi günü yeni bir trend izleyeceğiz. Aşağı istikametli bir gevşeme olabilir. BDDK’nın açıklaması balyoz tesiri değil. Cuma günü gelmesi panik satıcılar için yapıldı. Hedef Pazartesi günü panik satıcılar satsın gevşeme olsun diye yapıldı. Şirketler TL kredisi için kısıtlanacaklar.”

“DOLARDA PİK DÜZEY GELMEDİ HENÜZ”

“Dolar/TL’de 17,20 düzeyine dayanak alanını uzatmış. Saatlik kapanışı ise 17,19 gevşeme yaptı. Daha aşağı gideceği fikirler var. Ancak pik yapmamış bir dolar var. Yaz periyodu bitiminde o dolar piki yaşanacak. 16,44 düzeylere gevşeme yaptı. Pazartesi sabahı satış baskısı yapabilirler. Lakin lokal bir hareket yapabilirler. Bu iğne operasyonu. Üst bant alanına tekrardan dolar çıktı. Burada yaşanan şey yüzde 3’lük bir duruş. Tekrar baskı yapılmaya çalışılıyor. Vatandaşa panik satışı yapılıyor. Gram altın tarafında fırsat yaratacak düzey 991 düzeyi. Gümüş ise tam takviye test alanına girmedi. Yeni alıcılar için değerlendirilebilecek alana gram altın girdi”.

“YENİ ALICILARI TOPLAYARAK ÜST ÇIKACAK”

“Ons altın adeta sürünüyor. Şayet tepe olsaydı gram altında biraz daha çekimser oy kullanırdım. Gram altında kısa vadede panik yaptıracaklar. Balyoz hareketi derin bir çöküş yapmayacak. Yeni alıcıları toplayarak üst çıkacak. BDDK’nın açıkladığı karar büyük değil. BDDK hareketi yapa bir hareket. Elinizden paranızı alacaklar. Korkmayan yatırımcı mevduatlarını muhafazaya devam edecek.