Doğal gaza yapılan yüksek artırıma güç uzmanlarından sert reaksiyon: Yanlış siyasetlerin bedelini ödüyoruz

Enerji Piyasası Düzenleme Kurulu(EPDK), gece yarısı elektrik ve doğal gaz fiyatlarına artırım yaptı. Doğal gaz, 1 Eylül prestijiyle geçerli olacak biçimde konut tarifesine yüzde 20,4, sanayi tarifesine yüzde 50,8 elektrik üretimi gayeli tarifeye de yüzde 49,5 oranında zamlandı.

Doğal gaza yapılan yüksek artırımın akabinde güç uzmanlarından sert reaksiyon geldi. Uzmanlar, Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle spot fiyatların artırılmasının mazeret edildiğini, yanlış siyasetler nedeniyle haksız artırım yapıldığını ve BOTAŞ idaresinin fiyat formülüne TTF ve İtalya spot piyasasını katarak fiyatların artmasına neden olduğunu belirtti.

BOTAŞ Eski Genel Müdürü Gökhan Yardım, toplumsal medya hesabından doğal gaz artırımıyla ilgili yaptığı paylaşımda “Yanlış doğalgaz siyasetleri ve kusurları sebebiyle yapılan artırımlar haksız ve insafsizdir. Kimse Avrupa’da Rusya Ukrayna savaşı var TTF fiyatları arttı sebeplerinin ardına sığınmasın. Fiyat formüllerine TTF ve İtalya spot fiyatlarını koyanlar kışın tüketimi arttıranlar.” diyerek reaksiyon gösterdi.

Enerji siyasetleri uzmanı Necdet Pamir ise, gece yarısı doğal gaza gelen artırımın açıklamasına dikkat çekerek “Bahaneye bakın: Rusya Ukrayna savaşı nedeniyle spot piyasada %2000 artan fiyatlar! Âlâ de birçok petrol eserlerine endeksli oldugu için (bu dönemde) birkaç kat ucuz kalan formülleri yenilerken, TTF endeksli DEĞERLİ gaza %70 tartı veren siz değil misiniz? Haydi ordan!!” dedi.

“BOTAŞ’in uzun vadeli kontratlarinda yeni fiyat periyodu 1 Ekimdir. Yüklü ortalama alim maliyetinde Agustos ile Eylülde bir fark yok.” diyen Güç Uzmanı Ali Arif Aktürk ise, “Yapılan artırım kış aylarında muhtaçlık olacak spot LNG’nin fahiş fiyatına fon yaratmak ve BOTAŞ’in 2022 ziyanını azaltmaya yöneliktir.” yorumunda bulundu.

Aktürk’ün paylaşımının tamamı şu formda:

BOTAŞ’ın yüklü Ortalama Alım Fiyatı tüm kontratların +Spot LNG nin yüklü ortalamasıdır.Bu periyotta Spot LNG almıyor.Kışın konut taleplerinden ötürü spot LNG muhtaçlığı artıyor.Avrupa’daki ve Uzakdoğunun talebi , fiyat düzeyleri nedeniyle Spot LNG fiyatları çok yüksek.

Kışın yüklü ortalama daha da artacak.Peki yanılgılar silsilesi nereden kaynaklanıyor?Doğalgazın konutlarda yaygınlaşması her yıl soğuk kış günlerinde günlük ek 10 milyonm3 talep getiriyor. Bu da yaz ile kış ortasındaki talep farkını daha da fazla arttırıyor.Bunu yeraltı depo ile direktörün imkanı kalmıyor. Siyasi nedenlerle her ile gaz götürmek bu sonucu verdi. Bunun yanında ekonomik olmayan ilçelere de BOTAŞ d.gazı götürüyor.

Diğer bir neden 1996-98 yılında imzalanmış ve 2021 yılında sona eren Rus kontratları yenilenirken fiyat formül yapısı değiştirildi.Azeri gazında ek ölçü için Avrupa’daki fiyatları endeks alan formül tesis edildi. Bu da yüklü ortalama alım maliyetini yükseltiyor.