Deniz ve havuz üzere ortamlar idrar yolları enfeksiyonuna neden olabilir

İdrar yolunun rastgele bir kısmını etkileyen enfeksiyonlara idrar yolu enfeksiyonu ismi veriliyor ve ekseriyetle 20-40 yaşları ortasındaki cinsel etkin bayanlarda rastlanıyor.

Kadınlarda 8 kat fazla görülen idrar yolu enfeksiyonuna, bayanların yaklaşık yüzde 50’si ömürlerinde en az bir sefer yakalanıyor. Üroloji Uzmanı Op. Dr. Hükümran İşgören, idrar yolu enfeksiyonu hakkında bilinmesi gerekenleri anlattı.

2 FARKLI ÇEŞİTTE GÖRÜLEBİLİYOR

İdrar yolu enfeksiyonunun yüzde 90’ına “E. coli” ismi verilen ve ekseriyetle dışkıdan idrar yoluna giren bir bakterinin neden olduğunu aktaran Op. Dr. Hükümran İşgören, “Bakteriler, idrarı bedenden dışarı taşıyan tüpten yani üretradan girer.

Kadınların üretrası erkeklere nazaran daha kısadır. Bu, bakterilerin mesaneye yahut böbreklere ulaşma ve enfeksiyona neden olma ihtimalinin daha yüksek olduğu manasına gelir. Bu yüzden bayanlarda daha sık görülmektedir. Alt idrar yolunu etkilediğinde ‘sistit’ ismi verilen mesane enfeksiyonu ve üst idrar yolunu etkilediğinde ise ‘piyelonefrit’ ismi verilen böbrek enfeksiyonu ortaya çıkar” dedi.

RİSK FAKTÖRLERİ

İdrar yolu enfeksiyonuna neden olan risk faktörlerine değinen Op. Dr. İşgören, “Kadınların anatomik olarak idrar kanalı kısadır ve vajinal ve anal bölgeye yakındır. Bu nedenle mikroorganizmalar idrar yollarına çarçabuk ulaşıp enfeksiyona neden olabilirler.

Genç ve cinsel olarak etkin bayanlarda sistit riski artarken enfeksiyon gelişme riski de cinsel bağ sıklığına bağlıdır. Menopoz ile birlikte düşen östrojen düzeyinin neden olduğu vajinal flora kaybına bağlı olarak idrar yolu enfeksiyonu riski artar.

İlk idrar yolu enfeksiyonunun 15 yaşın altında geçirilmesi ve annede tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu hikayesi olması da riski arttıran nedenler ortasındadır. Havuz, deniz, sauna üzere ıslak ortamlar ve vajinal akıntı üzere durumlar da riski arttıran nedenler arasındadır” diye konuştu.

“3 FARKLI ENFEKSİYONA NAZARAN BELİRTİ VERİYOR”

İdrar yolu enfeksiyonunun 3 farklı enfeksiyona nazaran belirti verdiğini söz eden Op. Dr. İşgören, “Böbreklerde ortaya çıkan bir enfeksiyon olan akut piyelonefrit’te; sırt ağrısı yahut yan ağrısı, yüksek ateş, üşüme ve titreme, mide bulantısı ve kusma görülebilir.

Mesanede ortaya çıkan bir enfeksiyon olan sistitte; kasıklarda ve genital bölgede basınç hissi, alt karın rahatsızlığı, sık, ağrılı idrara çıkma, idrarda kan görülebilir. Dış idrar kanalında ortaya çıkan bir enfeksiyon olan üretritte; idrar yaparken yanma ve akıntı görülebiliyor” kelamlarını kullandı.

“KONTROLSÜZ İLAÇ KULLANMAYIN” UYARISI

İdrar yolu enfeksiyonu olaylarının yaklaşık yüzde 80’inin antibiyotik tedavisine karşılık verdiğini ve yapılması gerek birinci şeyin sıvı alımının arttırılması olduğunu lisana getiren Op. Dr. İşgören, “Bol sıvı alımı ile birlikte artan idrar ölçüsü mikroorganizmaların temizlenmesine yardımcı olur. İdrar yaparken zorlanma, idrarın kanlı gelmesi, karın ve bel ağrısı, akıntı, idrar tutamama, ateşlenme, halsizlik üzere şikayetlerin varlığında kesinlikle bir doktora başvurmak gerekir.

Tedavide en kıymetli nokta şey ilaçlarla kâfi tedavinin yapılmasıdır. Uzun vadeli ve uygun olmayan ilaçların kullanılması tedavi aktifliğini azaltır. Yapılan en değerli kusur hekim önerisi olmadan denetimsiz olarak antibiyotik kullanılmasıdır. Bayanların yaklaşık yüzde 15’inde tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonu görülür” dedi.

YABAN MERSİNİ İDRAR YOLU ENFEKSİYONUNU ÖNLÜYOR

Sık görülen idrar yolu enfeksiyonlarında yaban mersini tüketmenin önleyici tesirinin çalışmalar ile gösterildiğini kaydeden Op. Dr. İşgören, şöyle devam etti:

Bunun yanında probiyotikler ve C vitamini kullanımı tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını önlemede yararı görülmüştür. Yakın vakitte İtalya’da yapılan bilimsel bir araştırmada yaban mersini, probiyotik ve C vitaminin birlikte kullanılmasının tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarını azalttığı tespit edilmiştir.”