Bu Yüzden Tırnaklarımızda O Çizgiler Var Ve Bunlar Tehlikeli Bir Hastalığın Belirtisi Olabilir!

Başka yandan, tırnağın yüzeyini kaplayan kimi çizgiler fark edersek, bunun nedenleri farklı olabilir. o yüzden tırnaklarımızda çizgiler var ve bunların bir belirtisi olabilir.

Tırnaklarımızı âlâ bir ışıkta gözlemliyoruz. Üzerinden hem düz hem de yükseltilmiş ve sistemsiz formlu dikey çizgiler görebiliriz. Çoklukla, şayet varsa, bu özellikler iki eli de içerir ve ortaya çıkmalarının birkaç nedeni vardır.

TIRNAK ÜZERİNDEKİ ÇİZGİLERİN NEDENLERİ

Birincisi, yaşlanma, yetersiz beslenme ve metabolik yahut yeme bozukluklarının kolay bir sonucu olabilir. Çizgiler ayrıyeten enfeksiyonlara, romatoid artrit, liken üzere hastalıklara, ayrıyeten anemi ve hipotiroidizme bağlı olabilir.

Öte yandan, tırnaklar çizgili olmanın yanı sıra kırılgansa, bu tıpkı vakitte bir kalp krizinin evvelce habercisi olabilir. Bununla birlikte, deride de değişiklikler fark ettiğimizde, tırnaklardaki çizgiler dermatit, egzama yahut sedef hastalığı ile alakalı olabilir.

ÇİZGİLER FARK EDERSEK NE YAPMALIYIZ?

Pekala tırnaklarımızda bu çizgiler var ve onları fark ettiğimiz anda nasıl hareket edeceğiz?

Bununla birlikte, çizgili tırnaklara yol açabilecek çok çeşitli nedenler göz önüne alındığında, endişelenmenize gerek yoktur. Lakin, bir kıymetlendirme yapması ve rastgele bir test yazabilmesi için doktorumuzla irtibata geçmeliyiz.

Sebeplere bağlı olarak, önerilen tedaviler farklı olacaktır, lakin cilt ve tırnaklar için hafif bir losyon tekrar de tırnakların sıhhatine yarar sağlayabilir. Tabibimiz ayrıyeten biotin bazlı destekler de reçete edebilir.

TIRNAKLARA İTİNA GÖSTERİN

Bu ortada, suya her daldırdığımızda yahut agresif eserlerle temas ettiğimizde eldiven kullanarak tırnaklarınıza gereken ihtimamı göstermeyi hatırlatmak da yarar var.