Bu da Türkiye’nin konut haritası: Sonbaharda daha da makûs olacak

Hayat pahalılığı vatandaşın boğazını sıkmaya devam ediyor. Besinden ulaşıma birçok alanda meydana gelen fahiş fiyat artışları, konut kiralarında da kendini gösterdi. Yapılan son araştırma ise durumu tüm gerçekliğiyle ortaya koydu. CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, internette yer alan emlak sitelerindeki kiralık ilanları üzerinden yaptığı değerlendirmede 81 ilin kiralık konut haritasını çıkarttı. Araştırmaya nazaran mayıs ayında Türkiye genelinde yeni kiralık konut kira fiyatları bir evvelki yıla nazaran yüzde 150 oranında artarken, konut kiralarında en çok artışın yaşandığı vilayetler Muğla, Antalya, İstanbul, İzmir ve Aydın oldu.

İnternet sitelerine verilen ilanlarda Türkiye genelinde yeni kiralık konut kirası ortalama 4 bin 582 liraya çıkarken, İstanbul’da ortalama kira 6 bin 900’u aştı. Yeni kiralık konut ilanlarında Muğla’da istenen ortalama kira fiyatı 9 bin lira olurken, Antalya’da talep edilen kira bedeli 8 bin 500 lirayı aşmış durumda.

‘BÜYÜK BİR KONUT KRİZİ İLE KARŞI KARŞIYAYIZ’

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kira fiyatlarındaki yükselişin halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktığını belirterek kelamlarına şu sözleri kullandı:

“Bugün İstanbul’da ortalama kira 7000 liraya dayanmış durumda. Yıl sonunda yeni ilanların ortalaması 10 bin lirayı bulacak. Vatandaşların yüzde 85’i kira artışının bu türlü devam etmesi halinde kira bedelini ödemekte zorlanacağını yahut ödeyemeyeceğini söylüyor. Büyük bir konut krizi ile karşı karşıyayız. Fiyatların bu formda artmaya devam etmesi halinde büyük kentlerde yaşayan, o kentte çalışan insanların gelirleri kiraya bile yetmeyecek. İstanbul ve İzmir’de kiralar şimdiden taban fiyatı aştı, Ankara eşikte bekliyor. Bu trendin devamı halinde iki çalışanlı bir aile iki maaşla bile bir meskende oturamaz. Sonuçta binlerce insan evsiz kalabilir, yaşadığı kentte barınamaz hale gelebilir.

‘SONBAHARDA DAHA DA MAKÛS OLACAK’

Kriz sonbaharda yeni bir boyut kazanacak. Gençler, öğrenciler hali hazırda yurt bulamıyor, geçen sene barınamıyoruz diye seslerini duyurmaya çalışıyordu. Bu yıl okula yeni başlayanlar fahiş kira fiyatları ve yurt fiyatları ile karşı karşıya kalacak. Geçen yıldan çok daha ağır bir formda öğrencileri etkileyen bir tablo ile karşı karşıyayız. aksaray escort

’20 YILDA KULLANILAN KAYNAKLA 7 MİLYON BİNA YENİLENEBİLİRDİ’

Kira artışlarının temel sebebi sağlıklı, nitelikli, kaliteli konut arzı eksikliği. 20 yıldır AKP’nin inşaat ve konut siyaseti muhakkak. Rant. Ne yaptılar? Düşük gelir kümelerinin yerlerin, yaşadıkları toprakları aldılar, muhakkak şirketlere verdiler, dev bir rant ürettiler, bu şirketler de üst gelir kümelerine rezidans tipi konut sundu. Sonra rantı paylaştılar, zenginleştiler.

Bugün Türkiye’deki konut stoğunun tam haritası bile çıkartılmış değil. Türkiye’de yaklaşık 7 milyon bina riskli statüde. Bunu bile yenileyemediler. TOKİ halka hizmetin, sağlıklı, nitelikli konut arz etmenin aracı değil, iktidara rant üretmenin aparatı haline dönüştürüldü. Halbuki 20 yılda kullanılan kaynakla 7 milyon binayı yenileyip halkımıza sağlıklı, ucuz, nitelikli konut sunmak mümkündü.

‘KONUTLARI SERMAYE SAHİPLERİ TOPLUYOR’

Konut fiyatlarındaki artışın iki sebebi daha var. AKP’nin negatif gerçek faiz siyaseti konutları bir sermaye saklama enstrümanı haline dönüştürdü. Bugün sermaye sahipleri konut toplayarak paralarını enflasyona karşı teminat altına almaya çalışıyor. Fakirler barınma krizi yaşarken gayrimenkul mülkiyeti de belirli şahısların elinde ağırlaşıyor. Akıl ve bilim dışı iktisat siyasetlerinin bedelini millet barınma krizi yaşayarak ödüyor.

‘KONUT KARŞILIĞI VATANDAŞLIK SATINCA İNSANLARIMIZ MESKENLERİNDEN OLDU’

İkinci sebep yabancılara konut satışı karşılığı vatandaşlık. Türkiye vatandaşlığını, pasaportumuzu alınıp satılan mala çevirdiler. Orta doğu coğrafyasında sabah kalkan vatandaşlık alıyor. Vatandaşlık satma ofisleri kuruldu. Buraya geliyorlar insanları konutundan ediyorlar, bizim vatandaşımız başını sokacak bir mesken bile bulamıyor. Açık kapı siyaseti ile ülkeye giren 8 milyon sığınmacı da tabloya eklenince her yerde fiyatlar artıyor.

’21. YÜZYILDA HEM BESİN HEM KONUT KRİZİ YAŞATARAK TARİHE GEÇTİNİZ’

Artan fiyatlar mesken sahipleri ile kiracıları karşı karşıya getiriyor. Kiracıların yüzde 40’ı mesken sahibi ile sorun yaşadığını söylüyor. Bu duruma acil müdahale edilmezse kış ayları gelmeden ağır bir toplumsal sorun yaşanacak. Tahlil ne? AKP’ye sesleniyorum akıl ve mantık dışı iktisat siyasetine son verin. İktisat biliminin gereklerini yapın. Vatandaşlık satışını da bitirin. Bu ülkenin insanları kendi vatanında evsiz kaldı. 21’inci yüzyılda bu ülkeye hem besin hem barınma krizi yaşatan iktidar olarak tarihe geçtiniz. Bu krizi daha da derinleştirmeyin.”