Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği lokalinde alkol satışı yasaklandı

Boğaziçi Üniversitesi, yeni bir tartışma mevzusuyla gündemde..

Boğaziçi Mezunlar Derneği (BÜMED) idaresi, üyelerine yaptığı bilgilendirmede yerleşkeye araçla girişlerin sonlandırıldığını ve üniversite içindeki tesiste alkol satışının rektörlük tarafından yasaklandığını duyurdu.

5 kere para cezası uygulandı

BÜMED ayrıyeten rektörlüğün, yetkisi olmamasına karşın alkol ruhsatı olan lokale daha evvel beş sefer para cezası kestiğini belirtti.

Açıklamada şu sözler kullanıldı:

  • “1- BÜMED tesisimizin, okulumuzla olan bağımızın sağlam kalmasında en büyük hisselerden birisine sahip olduğunu biliyoruz. Bugüne dek özgürce eriştiğimiz tesisimizde bugün itibariyle Üniversite idaresinin aldığı karar ile otoparka giriş çıkış koşullarımız maalesef değişmektedir. Üniversite yeri içerisinde bulunan otoparkımıza giriş çıkış kaideleri, BÜMED’e araç girişi yapılan kapının “Üniversite Giriş Kapısı olması” nedeniyle, araçlı girişler için, okul idaresinden yapılan yeni bir duyuru ile kısıtlanmış olup, yalnızca araçlarında BU amblemi bulunanlar yahut mezun kartı olanlar otoparkı kullanabilecektir. Bunun dışında kalan mezunların ve konukların otoparkı kullanması yasaklanmıştır. Toplantı salonlarına, spor salonuna, restorana, tenise gelen konuklarımız, isimlerini Güvenlik Kapısına bildirilmek kaidesiyle, araçlarını park etmeden girebileceklerdir. Bugüne kadar bir kısıtlama ile müsabakadan ulaştığımız konutumuza üniversite idaresi tarafından getirilen bu yeni nizamın gözden geçirilmesi için irtibatımız devam etmektedir. Sizleri, şayet yoksa, derhal mezun kartı müracaatında bulunarak okulumuza hür giriş çıkış hakkımıza sahip çıkmaya davet ediyoruz. BÜMED ziyareti sırasında mezun kartları kesinlikle yanınızda bulundurulmalıdır. BÜMED Kartlarının da kullanılması mümkün olacaktır. BÜMED kartınızı BÜMED’den çarçabuk edinebilirsiniz.
  • 2- Lokal hudutları dahilinde alkollü içki satılması, tesiste alkol ruhsatı olmasına karşın, üniversite idaresi tarafından okul hudutları içerisinde alkol satılamayacağı münasebeti ile yasaklanmıştır. Üniversite idaresi nezdinde yaptığımız teşebbüsler sonuçsuz kalmış, BÜMED’e 14 Mayıs tarihinden itibaren 5 kere toplam 575,371 TL fiyatında ceza kesilmiştir. Üniversite idaresinin bu türlü bir idari para cezası kesme yetkisi bulunmamaktadır. Bu hususta hukuksal teşebbüslerimiz olacaktır. Alkollü içki satışının, gerekli tüzel teşebbüsler sonuçlanmadan, faaliyetlerimizi engellememesi için Lokal’de hizmet veren Niche Cafe’de alkol satışının durdurulması için kendilerine gereken ikaz yapılmıştır. Otopark ve toplumsal tesislerle ilgili kararlar işletmecilerimizi ve BÜMED’in gelirlerini olumsuz etkileyecektir. BÜMED’in mezunlara yönelik faaliyetleri ile Üniversitemizin gereksinimi olan öğrencilere burs, akademisyenlere lojman yardımı üzere Üniversitemizin bedelini ve mevcudiyetini müdafaaya yönelik etkinliklerini devam ettirebilmesi için sizlerin dayanağına her zamankinden daha fazla muhtaçlığı vardır.”