Barış Terkoğlu yazdı: Yüzlerce kız çocuğu ölebilir

Gazetemiz müellifi Barış Terkoğlu, bugünkü, ‘Yüzlerce kız çocuğu ölebilir’ başlıklı köşe yazısında, Ardahan’daki 852 kişilik Niyazi Mısri Kız Öğrenci Yurdu’nun inşasında gereçten çalındığı argümanını kaleme aldı. Kelam konusu tezle ilgili dilekçe verildiğini lakin rastgele bir süreç yapılmadığını söz eden Terkoğlu, dilekçede ismi geçen Ali Haydar Ergezen’in eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen’in kardeşi olmasına dikkati çekti.

İnşaatı yapan firmanın sahibi Ahmet Adil Yardımcı’nın, yurdu inşa ederken Salduzlar Beton firmasından beton aldığını lakin yıllar sonra karşısına firmanın eski bir çalışanı çıkarak kimi itiraflarda bulunduğunu yazan Terkoğlu, şunları aktardı:

Ardahan’da bir devlet yurdu var: Niyazi Mısri Kız Öğrenci Yurdu. Resmi öğrenci kapasitesi 852 kişi.

2014 yılında, inşaatı ihaleyle bir şirkete verildi. İhaleyi alan firma, alışık olduğumuz üzere, taşerona devretti. O da inşaatı bitirdi.

Derken…

2020 yılında taşeron firma sahibi-yetkilisi Ahmet Adil Yardımcı ortaya çıktı. “Bir dakika” dedi. Argümanına nazaran, yaptığı inşaatta bir oyun dönmüştü.

Yurdu inşa ederken Salduzlar Beton firmasından beton almıştı. Lakin yıllar sonra karşısına firmanın eski bir çalışanı çıkmış, itiraflarda bulunmuştu. Söylediğine nazaran, inşaata beton döken firma, betondan çalmıştı.

Üstelik artta işleyen bir yolsuzluk sistemi vardı. Bu işi yaparken kontrol firmasıyla birlikte çalışılıyor, geçersiz numuneler alınıyordu. “Her şey normal” raporuyla devlet de kandırılıyordu.

KONUYU KAPAT TEHDİDİ

Yardımcı’nın, 29 Ocak 2020 tarihli, CİMER’e şikâyet dilekçesinde şu yazıyor: “Yarın olacak bir faciadan sorumlu olmayacağım.”

Dilekçeleri karıştırıyorum. Çabucak olayın üstüne gidilmiştir umudum yarım kalıyor. Çünkü Ardahan Valiliği’ne ve Cumhuriyet Savcılığına ulaşan, 19 Ocak 2021 tarihli dilekçede mevzunun kapatılmaya çalışıldığı anlatılıyor:

“İnşaatı yapan firma olan En-Sa Yapı ve Koltek Müşavirlik yetkilileri CİMER’e yapmış olduğum şikâyete müdahil olup yeni karot numunesi aldırmak yerine, gerçeğe alışılmamış düzenlenmiş olaneski numune sonuçlarıyla mevzuyu kapatmaya çalışmışlardır. En-Sa Yapı yetkilisi Ali Haydar Ergezen ve Koltek Müşavirlik Genel Müdürü Cem Beyefendi benimle irtibata geçerek mevzuyu kapatmamı, aksi takdirde kendilerinin çok büyük ziyan göreceklerini tehditkâr bir üslupla söz etmişledir.”

Peki, Yardımcı ne istiyor?

Şunu talep etmiş:

“Bağımsız üniversite ve kuruluşlardan, tüm proje temellerinden, kolon, perde ve kirişlerden numune alınıp gerekli testlerin yapılması, aksi takdirde doğabilecek sarsıntı, sel, doğal afet vb. oluşacak her türlü maddi ve manevi sorumluluk tarafıma ilişkin değildir.”

Yani diyor ki: Ben bu inşaatın taşeronuyum, inşaatı ben yaptım ancak bu inşaat yıkılabilir. Devlete, sorumluları haber veriyorum. Sonra bir zelzelede yıkılırsa beni günah keçisi ilan etmeyin!

ESKİ BAKANIN KARDEŞİ ÇIKTI

İşin ilginci, Yardımcı bir dedektiflik de yapmış. Kimi dokümanlara ve şahitlere ulaşıp savcılığa bildirmiş:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı arşivlerinde, kısıtlı koşullarda savlarımı doğrulayan kimi evraklara ulaştım. Dilekçemin ekinde sunuyorum.”

CİMER, valilik, savcılık derken olay uzmana gitti. Tekrar numune alınıp herkesin içi rahatlatıldı mı derseniz, “maalesef” diyeceğim. Çünkü resmi eksper raporunda şu yazıyor:

“100’ün üzerinde karot numunesi alınması gerekeceği, müdürlüğümüzde karot alma işini yapabilecek süreksiz misyonla çalışmakta olan emekliliği gelmiş bir çalışanın olduğu, bu sürecin bir şahısla yapılması durumunda haftalar/aylar süreceği, kelam konusu binaların hala kız yurdu olarak kullanılmakta olduğundan bu sürecin haftalarca sürmesinin büyük mağduriyetler yaratacağı değerlendirilmiş olduğundan talebiniz hakkında süreç yapılamadığı belirtilmiştir.”

Bilirkişi raporunda “İnceleme haftalar sürer” denilerek süreç yapılmadığı belirtildi.

Sonuç olarak, “eski numune raporlarında sorun yok üzere görünüyor” denmesine dayanarak savcılık, “Kovuşturmaya yer yok” kararı verdi. Belge da böylelikle kapandı.

Biraz dikkatli bakınca, dilekçede ismi geçen Ali Haydar Ergezen’in, eski Bayındırlık ve İskân Bakanı Zeki Ergezen’in kardeşi olduğunu fark ediyorum. Ergezen’in şirketi, Ardahan’daki yurdun dışında, devletten milyarlarca liralık inşaat ihaleleri almış görünüyor. Haliyle, belgenin kapanması, birilerinin dokunulmazlığının marifetiymiş üzere duruyor!

Devletin öğrenciler kalsın diye ihale ettiği bir yurt. İnşaattan kazanılan milyonlar. Üstüne betondan çalınma kuşkusu. Yüzlerce kızın ölebileceğinin itirafı. Koca bina artık ne olacak sorusu. Devletin “Aman dokunmayalım” diyerek belgeyi kapatması. Bina sağlamsa dahi, bunu tespit etmek için, bir numune alınarak kamuoyunun rahatlatılmaması.

Betoncu pirler, her sarsıntıdan sonra, sorumluyu “ölenlerin günahları” ilan ediyor ya… Tahminen de en büyük günah, yükselen binaların harcında karılıyor”