AK Parti’den CHP’ye asırlık ağaç tepkisi!

AK Parti Mersin Vilayet Lideri Cesim Ercik, yarım asırlık ağacın kurutulmasına kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını belirterek, “Her ortamda çevreci olduklarını beyan eden CHP görüyoruz ki etraf ve yeşillikten uzak bir tavır sergilemektedirler. Bu berbatlığın mantıklı bir açıklaması olamaz” dedi.

Mersin’de Adnan Menderes Bulvarı kıyısındaki Özgecan Aslan Meydanı’nda bulunan yarım asırlık kauçuk ağacının matkapla delinerek yabancı unsur enjekte edilmek suretiyle kurutulmasına yansılar dinmiyor. Ağacın kurumaya başlaması üzerine Mersin Valiliğinin talimatıyla inceleme başlatan Orman Bölge Müdürlüğü grupları, ağaçta matkapla 9 delik açıldığı, gövdedeki renk değişimi ile kollardaki kurumanın da açılan deliklere yabancı husus enjekte edilmesi sonucu oluştuğunu belirledi.

Mersin kamuoyunda büyük yankı bulan ve etraf dostlarını derinden üzen olayın akabinde çalışma başlatan Mersin Emniyet Müdürlüğü grupları, kamera kayıtlarından kuşkulu 3 şahsa ulaştı. Polisin tespitleri sonucu olayın şüphelisi olarak Mersin Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Salim Serdar G., CHP Toroslar İlçe Gençlik Kolları Lideri Oğuzhan Ç. ve belediye çalışanı araç şoförü Yusuf S. gözaltına alındı. Emniyetteki tabirlerinin akabinde adliyeye sevk edilen şahıslar, isimli denetim kararıyla hür bırakıldı.

Bugün de AK Parti Mersin Vilayet Lideri Cesim Ercik ile partililer, ağacın bulunduğu yere gelerek, incelemelerde bulundu. Burada gazetecilere açıklama yapan Ercik, Özgecan Aslan Barış Meydanı’nın simgesi olan yarım asırlık ağaca zehir verilerek kurutulmasına kayıtsız kalmanın mümkün olmadığını söyledi.

Bu olayın sorumlularını, talimatlarını verenleri kınadıklarını belirten Ercik, “Her ortamda çevreci olduklarını beyan eden CHP görüyoruz ki etraf ve yeşillikten uzak bir tavır sergilemektedirler. Buna karşın bahis ile ilgili sesi çıkmayan CHP’li Mersin Büyükşehir Belediye idaresini vazifeye davet ediyoruz. Özgecan Aslan Barış Meydandaki yarım asırlık kauçuk ağacını kurutmak için köküne matkapla açtıkları 9 adet delikten zehir vererek ağacı kurutanlar, kameraların incelenmesi ile tespit edilmiştir. Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından kiralanan aracı kullanan belediye çalışanı Yusuf S. kısa müddette yakalanmıştır ve tabirinde şahsın yanında bulunan kişinin Toroslar ilçesi CHP Gençlik Kolları Lideri Oğuzhan Ç. olduğu öğrenilmiştir. Talimatı ise Mersin Büyükşehir Belediyesi Ziraî Hizmetler Dairesi Lideri Serdar Selim G.’den aldıklarını beyan etmişlerdir. 2023’e kadar Türkiye genelinde 1 buçuk milyar fidanı toprakla buluşturmayı hedefleyen, dikilecek bir fidanla geleceğe bir nefes bırakmayı emel edinen Genel Liderimiz ve Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan, iklim değişikliğinin yol açtığı sonuçların da önüne geçebilmek için var gücüyle çalışırken gerçekleştirmiş olduğunuz bu nahoşluğun mantıklı hiçbir açıklaması olamaz. Doğal şartlar altında çıkan yangınları hükümetimize karşı kullanıp halkımıza yanlış lanse ederek suçlayanların, yarım asırdır ayakta kalmış bir ağaca yaptıklarına reaksiyonsuz kalmamız mümkün değildir. Bu nahoş aksiyonu kamuoyunun vicdanına bırakıyor ve AK Parti Mersin Vilayet Başkanlığı olarak kınıyoruz” diye konuştu.

KAYNAK: İHA