Afgan mülteciler, ABD’de zorluklarla karşılaşıyor

ABD askerlerinin Afganistan’dan çekilmesinden bir yıl sonra, birtakım aileler yeni yerlerine yerleştirildi.

Ancak ABD’de yeni hayata başlayan aileler, sayısız zorlukla karşı karşıya kaldıklarını söylüyor.

Yüksek kira, İngilizce öğrenme zorunluluğu

Zainab ve Zahra ismindeki iki mülteci, iş bulabilmek ve ailelerinin Kaliforniya’nın San Jose kentindeki yüksek kira masraflarını karşılamalarına yardımcı olmak için süratli bir formda İngilizce öğrenmeye çalışıyor.

Al Jazeera’nin haberine nazaran, “Aileme yardım etmekten öteki dermanım yok.” diyen Zahra’nın 21 yaşındaki kardeşi, Kabil Havalimanı’na giriş yapmaya çalışırken Taliban unsurlarınca durduruldu ve Afganistan’da mahsur kaldı.

“Afganistan’dan ayrılmak çabanın yalnızca yarısıydı”

Anneleri Amina, “Bir yıldır ağlıyorum. Oğluma ne olacak? Taliban onu öldürecek mi? Oğlumu geri istiyorum.” dedi.

Bir tertip aracılığıyla ailelere yardım eden Zuhal Bahaduri, “Kiralar çok kıymetli olduğu için birçok aile hâlâ süreksiz konutlarda kalıyor. Bu aileler, birbiri arkasına krizler yaşıyor. Afganistan’dan ayrılmak çabanın yalnızca yarısıydı.” diye konuştu.

“Kocam benim her şeyim”

Zahra’nın ailesinin yaşadığı motelde kalan Saliha, 40 yıllık eşini yaklaşık bir yıldır görmediğini anlattı.

“Kocamla tekrar bir ortaya gelmek istiyorum. O benim her şeyim.” diyen Saliha, “Keşke burada benimle olsaydı, birlikte daha güzel bir hayat kurabilseydik.” ifadesini kullandı.

“ABD hükümetine hizmet ettim fakat babam burada değil”

Öte yandan birkaç yıl evvel ABD’ye yerleşen Walid Aziz, geçtiğimiz günlerde babasının Afganistan’dan yaptığı müracaatın reddedildiği haberini aldı.

Aziz, “Çok dertliyim; ailem tehlikede. ABD hükümetine hizmet ettim. Babamın neden burada olmadığını bilmiyorum.” şeklinde konuştu.