Adana karpuzunun kilogram fiyatı tarlada 2 liraya düştü

Türkiye karpuz üretiminin ortalama yüzde 20’sinin gerçekleştirildiği Adana’da tescilli eserin hasadı sürüyor.

İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Ali Tekin, geçen yıl 110 bin dekarda karpuz yetiştirilen kentte bu yıl ekim alanının 95 bin dekara düştüğünü söyledi.

FİYATI 2 LİRAYA KADAR DÜŞTÜ

Bu yıl 600 bin ton civarında rekolte beklediklerini ve kentte hasadın sürdüğünü belirten Tekin, “Örtü altı karpuzların hasadı nisan sonu, mayıs başında başlar. Ondan sonra da açık tarla karpuzlarımızın hasadı başlar. Eylül ayı sonuna kadar Adana’da karpuz hasadı devam eder. Karpuz hasadı bilhassa Karataş ve Yumurtalık ilçelerinde deniz kıyılarında gerçekleştirilir. Daha sonra da Karaisalı ve Aladağ’a yanlışsız kayar.” diye konuştu.

Tekin, karpuz fiyatlarının çiftçiyi şad ettiğinin altını çizerek, kelamlarını şöyle sürdürdü:
“Şu an için fiyatlarımız geçen yıla nazaran düzgün. Bu yıl kilogramı tarlada 3,5 liradan alınmaya başlamıştı. Çiftçimiz kazanıyor, fiyatlar 2 lira civarında seyrediyor. Fiyatlar, şu an çiftçimiz için memnuniyet verici. Bundan sonra da çok fazla düşeceğini zannetmiyoruz. Bu halde devam eder. Karpuzun üretim maliyetleri de epeyce yüksek. Çiftçimiz için bu fiyatlar uygundur. Fiyatlar, tüketici açısından biraz yüksek bulunabilir lakin çiftçi açısından baktığınızda mutlu edici devam ediyor.”

Tekin, Adana karpuzunun 16 ülkeye ihraç edildiği bilgisini vererek, “Bu yıl şu ana kadar Adana’da 7 bin 200 ton civarında karpuz ihracatı yapıldı. Bilhassa Dubai, Rusya ve Avrupa’nın çeşitli ülkelerine karpuz ihracatımız devam ediyor. İhracat da sayıları makul bir düzeyde tutuyor. Bu, çiftçimiz açısından mutlu edici bir durum.” dedi.

ADANA TÜRKİYE’NİN EN YETERLİ KARPUZUNA SAHİP 

Adana Karpuzcular Derneği Lideri İbrahim Savaş da kentte hasat edilen karpuzun Türkiye’nin her bölgesine ulaştırıldığını lisana getirdi.

Kovid-19 süreci, Rusya-Ukrayna savaşı ve başka kimi etkenler nedeniyle girdi maliyetlerinin yükselmesine karşın Çukurova çiftçisinin üretime devam ettiğini vurgulayan Savaş, “Adana, Türkiye’nin en uygun karpuzuna sahip. Bunun değerini bilmemiz gerektiği kanaatindeyiz. Bunun değeri vatandaşlarımız tarafından karpuz tüketimine verilen takviyeyle bilinmektedir.” sözlerini kullandı.

Karpuz üreticisi Osman Yıldırım da 400 dönüm alanda karpuz yetiştirdiğini belirterek, randımandan ve fiyatlardan çok şad olduklarını kaydetti.

KAYNAK: AA